ŞİRKET PROFİLİ

Northel, 1993 yılında kurulmuş ve 2003 yılında da rüzgar türbini teknolojileri geliştirmek amacıyla AR&GE çalışmalarına başlamıştır. 3 kW’lık ilk rüzgar türbini uygulamasını Söke’de bir radyo link için uygulamış ve bu doğrultuda 100’ün üzerinde benzer güçte projeyi hayata geçirmiştir.

1993-2015 yılları arasında oluşturduğu sanayi birikimi ile Türkiye’de rüzgar türbin teknolojisini geliştirerek MW güçlere ulaşabilmenin alt yapısını hazırlamıştır.

Lisanssız sektörde rüzgar türbini pazarında ilk şebeke bağlantılı türbinleri, Northel devreye almıştır. 2017 yılında BUSKİ’ye kurulan 300 kW güçteki POYRA model türbininde Aselsan ile güç elektroniğinde iş birliği yapılmış, TSE ile ortak yürütülen süreç sonunda türbin TS EN 61400 sertifikasına haiz olmuş bununla birlikte TSE ilk defa yaptığı sertifikalandırma sayesinde bu konuda akredite kurum haline gelmiştir.  

Northel, yurt dışındaki Pazar potansiyelini önemsemektedir.  Bu amaçla, 2009 yılından beri ABD’de faaliyet göstermektedir.

2016 yılında pazar gereksinimleri dikkate alınarak MW güçlerde rüzgar türbini üretimi yapma kararı almıştır. Bu doğrultuda Alaybeyoğlu grubuyla ortak olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Alaybeyoğlu, 1982 yılında faaliyetlerine başlamış ve gemi inşaat ve onarım sanayisine, çelik inşaat sektörüne, makine imalatçılarına ve otomotiv sektörüne hizmet vermektedir. Gebze organize sanayi ve Tuzla Orhanlı bölgesinde bulunan toplam 22.000 m2 açık alan, 11.000 m2 kapalı üretim alan, 5.000 m2 vinçli açık stoklama alanı ve 2.000 m2 ofis alanında faaliyet göstermektedir.

Northel, yeni yapılanması kapsamında Savunma Sanayii & Güvenlik, Elektrik Güç Sistemleri ve Enerji konularında faaliyet göstermektedir.

Savunma Sanayii ve Güvenlik

  • Elektrikli deniz araçları ve diğer araçlar
  • Savunma Sanayiinde enerji çözümleri
  • Güvenlik sistemleri (Geçiş engelleme sistemleri vb.)

Elektrik Güç Sistemleri

  • Elektrikli tekne motorları
  • Elektrikli tekneler

Enerji

  • Rüzgar Türbinleri
  • Güneş Enerjisi Sistemleri
E-bültenimizden haberdar olun